اعتراض برخی مشاغل به محاسبه مالیات

اعتراض برخی مشاغل به محاسبه مالیات

اعتراض برخی مشاغل به محاسبه مالیات

 

 

 

 

☑️نحوه محاسبه مالیات از مبالغ ورودی در کارتخوان ها برای صنوفی مانند مشاورین املاک و نمایشگاه داران دردسر ساز شده است.

 

✅با اجباری شدن اتصال پایانه‌های فروشگاهی و دستگاه‌های کارتخوان به پرونده‌های مالیاتی و محاسبه مالیات بر درآمد از تراکنش‌ ها، داد برخی مشاغل را درآورده است.

 

✳️از جمله ی این مشاغل، مشاورین املاک، نمایشگاه داران اتومبیل هستند. بدیهی است در زمان انعقاد قولنامه یا اجاره نامه حتماً باید مبلغی بین خریدار و فروشنده و یا موجر و مستأجر رد و بدل شود، که این مبلغ در بنگاه کارت کشیده می‌شود.

 

✳️این مبالغ متعلق به بنگاه نیست، برای فروشنده و یا موجر است و ۲۴ ساعت یا ۴۸ ساعت بعد به طرف‌های معامله پرداخت می‌شود، اما نسبت به این مبلغ که هیچ ربطی به سود ما ندارد، مالیات بر درآمد تعلق می‌گیرد، در حالی که این مبلغ نزد ما امانت است.

 

✳️مشاور املاکی در ورامین نیز اظهار داشته: هر صنف شرایط خاص خود را دارد و نباید اداره مالیات همه را به یک چشم ببیند، وجهی که در مشاورین املاک کارت کشیده می‌شود، وجه امانت مردم است و نباید به عنوان سود و درآمد محاسبه شود.

 

✳️اگر در کارتخوان کارت نکشیم یا معامله به هم می‌خورد و یا به دلیل تراکنش پایین بانک دستگاه کارتخوان را جمع می‌کند و اگر کارت بکشیم هم باید مالیات ناعادلانه بدهیم.

 

✳️رئیس اتحادیه مشاورین املاک پاکدشت در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: راه حل این مشکل در قانون پیش بینی شده است. در مواردی که معاملات برای املاک سند دار است، بایستی مشاورین املاک سعی کنند، بین خریدار و فروشنده طی چک رمزدار به فروشنده پرداخت شود، اما در مواردی که املاک فاقد سند و قولنامه ای هستند مبلغ بیعانه را در دستگاه کارتخوان بکشند و مشاور املاک رسید آن را نگه داشته و در قسمت توضیحات ذکر کند که این بیعانه در دستگاه کارتخوان کشیده شده است.

 

✳️مشاورین املاک باید مستندات این قبیل معاملات را حداقل تا زمان محاسبه مالیات نزد خود نگه دارند، تا مطمئن باشند، که بابت مبالغی که نزد آن‌ها امانت است، مالیاتی پرداخت نکنند.

 

 

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید